Albertyni Częstochowa

Wydarzenia

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ 2021

01.04.2021, w Wielki Czwartek, Grupa teatralna „Minutka” zaprezentowała Mieszkańcom Domu „Misterium Męki Pańskiej”. Aktorzy przez kilka tygodni przygotowywali występ, by jak najlepiej przedstawić mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wzruszające sceny, przejmująca muzyka i dopracowana gra aktorska pozwoliła zebranej widowni, po raz kolejny przypomnieć znaczenie Świąt Wielkanocnych.
Choć życie naszych Mieszkańców nie wróciło do czasów sprzed pandemii, to aktorzy spróbowali choć na chwilę oderwać ich od otaczającej rzeczywistości. Publiczność podczas spektaklu, siedziała w skupieniu, słuchając aktorów, śpiewając pieśni. Na koniec nagrodziła występujących gromkimi brawami.


JASEŁKA 2021

1 lutego 2021 roku, na zakończenie okresu Bożego Narodzenia, aktorzy grupy teatralnej „MINUTKA” wystawili przedstawienie jasełkowe. Ze względu na trwającą pandemię wystąpili jedynie przed Mieszkańcami i Pracownikami Domu.
Aktorzy z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do występu. Przez kilka tygodni uczyli się swoich ról, przygotowywali scenografię i spotykali się na próbach. Starali się jak najlepiej wypaść przed publicznością.
Życie naszego Domu w nowej rzeczywistości wygląda inaczej niż przed pandemią.
To pierwsze od kilku miesięcy spotkanie w większym gronie wspólnoty Domowej – namiastka normalności. Dzięki Jasełkom aktorzy i publiczność przez chwilę nie myśleli o otaczającej rzeczywistości.
Z uśmiechem i śpiewem kolęd wspólnie przeżywaliśmy przedstawienie, wspominając przyjście na świat Jezusa.
Ten wspaniały występ publiczność nagrodziła dużymi brawami.


MIKOŁAJ

Każdego roku w naszym Domu uroczyście świętowaliśmy Mikołajki. Panowie gromadzili się na świetlicy, gdzie grupa teatralna „Minutka” prezentowała przedstawienie kukiełkowe. Po przedstawieniu odwiedzał wszystkich Mikołaj z prezentami. W celu unikania zgromadzeń, w związku z panującą sytuacją, tegoroczne przedstawienie nie odbyło się. Jednak udało się zorganizować wizytę Mikołaja, który odwiedził Mieszkańców w ich pokojach i wręczył podarunki.


KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE GAUDIUM 2020

Tegoroczne Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium organizowane przez Stowarzyszenie Gaudium Et Spes odbyły się online. Nasi Mieszkańcy wzięli udział w kategorii teatr. Grupa Teatralna "Minutka" wysłała nagrany film z przedstawienia „Szybcy i Święci”.
Tak jak w poprzednim roku, jury doceniło starania aktorów. Otrzymali oni III nagrodę.


FESTIWAL FART 2020

Nasi Mieszkańcy wzięli udział w IX Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART” organizowanym przez Fundację Wiatrak z Bydgoszczy. Hasło festiwalu zainspirowane było słowami św. Jana Pawła II „WIARA I ROZUM”.
Cały konkurs obejmował siedem kategorii: teatr, taniec, muzyka, rękodzieło, plastyka, fotografia i twórczość literacka. Z Naszego Domu wysłane zostały prace na cztery z nich – teatr, rękodzieło, plastyka i fotografia.
Mieszkańcom udało się otrzymać wyróżnienia w dwóch z nich:
kategoria teatr – przedstawienie „Szybcy i Święci”
kategoria fotografia – zdjęcia „Rozum oświecony przez Wiarę”.


FESTIWAL PIOSENKI PODWÓRKOWEJ 2020

W listopadzie odbył się "I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Podwórkowej" organizowany przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie. Z powodu pandemii miał on charakter zdalny. Grupa Teatralna „Minutka” przygotowała piosenkę Gdańskiej Kapeli Podwórkowej pt. „Ballada o mlecznym barze”. Po przygotowaniu odpowiedniej scenografii nagraliśmy film, który wziął udział w konkursie. Starania aktorów zostały docenione przez jury i udało się im zdobyć dwie nagrody:
I miejsce w kategorii wykonanie
II miejsce w kategorii aranżacja


BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW, HOTELE DLA OWADÓW

W związku z obecną sytuacją Mieszkańcy dużo czasu spędzali w ogrodzie Domu. Dlatego też postanowili o niego wyjątkowo zadbać. W ramach zajęć terapeutycznych przygotowali budki lęgowe dla ptaków oraz hotele dla owadów. Niektóre z nich zostały wykonane od zera, inne pomalowane. Następnie zostały rozstawione właśnie w ogrodzie.
Ozdobiono także budki dla jerzyków, które zostały zamontowane na elewacji naszego Domu. Panowie otrzymali odpowiednią dawkę wiedzy na temat tych ptaków, tak by wiedzieli dlaczego są pożyteczne i dlaczego wiosną będziemy czekać aż założą u nas swoje gniazda.


TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

Każdego roku w naszym Domu organizowany jest Turniej tenisa stołowego. Odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym z nich są to eliminacje wewnętrzne. Następie trzech najlepszych graczy reprezentuje Dom w zawodach, na które zapraszani są goście z zaprzyjaźnionych placówek. W obecnej sytuacji jednak nie było możliwe zaproszenie gości, dlatego też turniej odbył się tylko wśród naszych Mieszkańców. Udział wzięło ośmiu zawodników, którzy cały rok trenują swoje umiejętności.
Wykorzystano piękną wrześniową pogodę i imprezę zorganizowano w ogrodzie Domu.


SPOTKANIA TEMATYCZNE

Z powodu pandemii nasi Mieszkańcy nie mają możliwości odwiedzania wielu miejsc, odwołano także coroczny turnus rehabilitacyjny. Chcąc wynagrodzić im, choć w małym stopniu obecną sytuację, zorganizowano na terenie naszego ogrodu spotkania tematyczne. Pierwszym z nich był wyjazd nad morze. Panowie spędzili popołudnie słuchając piosenek o morskiej tematyce, relaksowali się przy dźwiękach morskich fal. Dowiedzieli się ciekawostek, poznali legendy związane z pomorzem, a na koniec grali w siatkówkę plażową.
Drugim tematem spotkania były nasze polskie góry. W otoczeniu góralskich dekoracji Panowie słuchali ciekawostek oraz góralskich legend. Panowie wysłuchali części teoretycznej a następnie uprawiali nordic walking, jeździli na nartach i tańczyli przy góralskiej muzyce. Atrakcją była także fotościanka Góral, przygotowana wcześniej na zajęciach terapeutycznych, przy której każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie i poczuć się jak Góral.
Ostatni wyjazd odbył się na Mazury. Tu także przygotowano odpowiednie dekoracje, opowieści, ciekawostki, muzykę i zabawy, łowienie ryb oraz sportowy nordic walking.
Wszystkie spotkania rozpoczynały warsztaty kulinarne, na których Panowie przygotowywali smakołyki związane z odwiedzanym regionem.


WARSZTATY ZAJĘCIOWE

W miesiącu lipcu, nasi Mieszkańcy rozpoczęli cykl nowych warsztatów. Jedne z nich, to warsztaty kulinarne „Wiem co jem”, w których bardzo chętnie uczestniczą. Na każdych zajęciach przygotowują inne danie.
Drugie to zajęcia fotograficzne „Projekt palcem po mapie”, gdzie Panowie uczą się podstawowych zasad fotografii, a także mają możliwość sami robić zdjęcia.
Zajęcia te, dają im mnóstwo radości i satysfakcji z tego, co przygotowali.


ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Z powodu pandemii nasi Mieszkańcy nie mogli uczestniczyć w tradycyjnej mszy świętej, która każdego roku odbywała się w naszej kaplicy. Dlatego zorganizowano im możliwość wspólnego obejrzenia transmisji mszy świętej z Jasnej Góry.
Po mszy Panowie odwiedzili galerię prac Mieszkańców. Wystawiono Ikony, które wykonywali na warsztatach terapii zajęciowej.


WYCIECZKI PRZYRODNICZE

Nasi Mieszkańcy kontynuowali wyjazdy na łono natury w kolejnych letnich miesiącach.
Odwiedzili zalew Pająk w Konopiskach, gdzie spacerowali w pięknych okolicznościach przyrody.
Źródełko Św. Huberta w Cisiach, skąd zaczerpnęli krystalicznej, bogatej w mikroelementy wody i podziwiali kamienną kapliczkę Św. Huberta.
Kolejnym miejscem było jezioro krasowe znajdujące się w Kusiętach, gdzie odpoczywali na łonie natury.


XIII LETNIA OLIMPIADA SPORTOWA

13.08.2020 roku miała w naszym Domu miejsce XIII Letnia Olimpiada Sportowa. Z powodu pandemii odbyła się w gronie naszych Mieszkańców i Pracowników. Nie zaproszono gości z zewnątrz.
Jak co roku, imprezę rozpoczęło przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną Minutka. „Szybcy i Święci” – opowiada o grupie świętych, którzy wybierają się na wycieczkę na ziemię. Humorystyczne dialogi przeplatane znanymi i lubianymi piosenkami, rekwizyty przygotowane na warsztatach stworzyły wesołą historię, pozytywnie odebraną przez publiczność.
Po przedstawieniu odbyło się uroczyste otwarcie Olimpiady, przedstawienie maskotki: Santa Bolo, przeszła defilada, na maszt została wciągnięta flaga olimpijska, zapalono znicz olimpijski. Następnie sportowcy rozpoczęli zmagania w 7 konkurencjach: rzut piłką do kosza, slalom, kręgle, strzał do bramki, rzut piłką lekarską, rzut dyskiem do celu i bieg na 60 m. W rozgrywkach sportowych wzięła udział rekordowa ilość Mieszkańców.
Ostatnią częścią była dekoracja medalowa, która dostarczyła wiele radości wszystkim uczestnikom i kibicom.
Wszystko odbyło się z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa.


WYCIECZKI PRZYRODNICZE

Nasi Mieszkańcy korzystając z ładnej pogody udali się na wycieczkę do Kamieniołomu Lipówka w Rudnikach, gdzie znajduje się przyrodnicza ścieżka edukacyjna „kopalnia przywrócona naturze”. Mieli tam możliwość podziwiania widoków oraz bogactwa i różnorodności przyrody. W skład ścieżki wchodzą tablice edukacyjne rozmieszczone na 13 stanowiskach tematycznych, prezentujące najciekawsze fragmenty kamieniołomu, gatunki roślin i zwierząt, ich siedliska oraz obiekty przyrody nieożywionej. Druga wycieczka odbyła się do Mirowa, gdzie Panowie spacerowali po lesie.
W czasie pandemii możliwe są jedynie wycieczki na łono przyrody, tak by w pobliżu nie było ludzi, ale i one cieszą naszych Mieszkańców.


WYBORY PREZYDENCKIE 2020

W dniu 24.06.2020 Mieszkańcy uprawnieni do głosowania w wyborach prezydenckich mieli możliwość skorzystania z wyborów korespondencyjnych. Odbyło się to uroczyście, tak by każdy miał możliwość oddania swojego głosu w odpowiedniej atmosferze. Panowie z dumą spełnili obywatelski obowiązek.


TERAPIA W CZASACH PANDEMII

W czasie pandemii koronawirusa życie Mieszkańców uległo pewnym modyfikacjom. Zajęcia terapeutyczne w większości odbywają się w ich pokojach. A jeśli Panowie przychodzą do pracowni, to w dużo mniejszych grupach niż dotychczas. W ramach zajęć, prócz tradycyjnych, Mieszkańcy wykonują także maseczki.
Każdego dnia Panowie mają możliwość korzystania z pracowni rehabilitacyjnej, jednak również w mniejszych grupach.
W miarę możliwości pogodowych, dużo czasu Mieszkańcy spędzają w ogrodzie. Tam grają w gry planszowe, piłkę nożną, koszykówkę, kręgle, wykonują prace plastyczne, ćwiczą na przyrządach w ogrodowej siłowni, dbają o rośliny. Organizowane są także grille, by umilić ten trudny czas. Wszyscy cały czas starają się jak najbardziej dbać o bezpieczeństwo.


DZIEŃ KOBIET

Z okazji Dnia Kobiet Mieszkańcy wykonywali w ramach zajęć terapeutycznych kwiaty dla Pań pracujących w naszym Domu. W ich święto obdarowali Panie życzeniami oraz własnoręcznie wykonanymi kwiatami i kartkami.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

W dniu 20.02.2020 w naszym Domu odbyła się zabawa karnawałowa. W tłusty czwartek pożegnaliśmy karnawał. Mieszkańcy zadbali, by świetlica Domu, gdzie odbywała się impreza pod hasłem „Karnawał w Rio de Janeiro”, była odpowiednio udekorowana. Na zabawie swoją obecnością umili czas zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych DPS-ów z ul. Wesołej i ul. Kontkiewicza w Częstochowie, DPS z Poraja oraz Domu Dziennego Pobytu z ul. Focha w Częstochowie.
Nasi Mieszkańcy chętnie przygotowywali się do imprezy. Każdy z nich elegancko ubrany przybył na świetlicę. Wielu chciało założyć kostiumy, jak przystało na czas karnawału. Prócz tańców, do których przygrywał zespół Ygrek, zostały zorganizowane zabawy konkursowe oraz wybory króla i królowej balu.


ALBERTIANA

18 lutego 2020 r., w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, odbył się drugi etap regionalnych eliminacji 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Pierwszy etap polegał na przesłaniu filmu z występu i na tej podstawie jury zadecydowało, kto przechodzi do drugiego etapu. Nasze przedstawienie pt „The voice of heaven”, po raz kolejny spotkało się z aprobatą. Niestety tym razem nie udało się otrzymać głównej nagrody, ale zostaliśmy docenieni przez jurorów i otrzymaliśmy wyróżnienie. Do tego zaproszono nas na drugi etap innej imprezy jaką jest Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna.


JASEŁKA

28.01.2020 r grupa teatralna Minutka przedstawiła Mieszkańcom i Pracownikom naszego Domu Jasełka. Jak co roku Panowie długo przygotowywali się do tego wydarzenia. Odbyło się wiele prób, opracowano stroje, scenografię, oprawę muzyczną. Dzień później odwiedzili nas m.in. przełożony Generalny Zgromadzenia Braci Albertynów, przedstawiciele Urzędu Miasta, MOPS, Wyższego Seminarium Duchownego, goście z zaprzyjaźnionych placówek, rodziny naszych Mieszkańców, a także telewizja Orion.
Kolejny raz Aktorzy przypomnieli historię narodzenia Pana Jezusa oraz wspólnie z publicznością zaśpiewali kolędy. Panowie z wielkim zaangażowaniem wystąpili przed zebraną widownią i z wielką radością odebrali brawa.


KOLĘDA

03.01.2020 w kaplicy naszego Domu odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy ksiądz przeszedł wraz z pracownikami i Mieszkańcami po całym domu i poświęcił każde pomieszczenie.


SYLWESTER

W dniu 31.12.2019 jak każdego roku Panowie uczestniczyli w zabawie sylwestrowej w naszym Domu. Mieszkańcy mieli zorganizowany poczęstunek, piniatę pełną cukierków, zabawę przy muzyce. Wszystko odbyło się w udekorowanej odpowiednio do imprezy świetlicy naszego Domu.


MIKOŁAJ

W dniu 06.12.2019 do Naszego Domu zawitał Święty Mikołaj. Z tej okazji Aktorzy grupy teatralnej Minutka przygotowali przedstawienie kukiełkowe pt. „Legenda o świętym Mikołaju”. Przygotowali swoje role, scenografię, pomogli przy oprawie muzycznej. Występ przybliżył pozostałym Mieszkańcom, którzy zasiadali na publiczności postać świętego Mikołaja biskupa Miry. Po przedstawieniu wszyscy powitali świętego Mikołaja, który rozdał wszystkim Panom paczki z prezentami.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

W dniu 28.11.2020 w Naszym Domu odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Zostali zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych placówek. Mieszkańcy przygotowywali się do imprezy pomagając dekorować Dom, planując zabawę. Panowie zawsze chętnie podejmują gości i starają się jak najlepiej ich przyjąć. Zarówno goście jak i nasi Mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z wróżb andrzejkowych oraz lania wosku. Duża kolejka do obu miejsc świadczyła o tym, że cieszyły się one powodzeniem. Wiele osób chciało poznać swoją przyszłość.


PUMA

W dniu 13.11.2019 aktorzy grupy teatralnej Minutka wzięli udział w Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych PUMA 2019, który odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Nasi Mieszkańcy przedstawili publiczności „The voice of Heaven”. Występ spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno od publiczności jak i jury, które nagrodziło nas I-wszym miejscem. Drugi rok z rzędu Minutka pokazała, że bardzo poważnie podchodzi do tego wydarzenia, co zostało docenione przez jurorów. Panowie wracali do Domu z dumą i pięknym pucharem.


Krakowskie Spotkania Artystyczne GAUDIUM

W dniu 30. listopada 2019r. Aktorzy z Grupy Teatralnej "Minutka" wystąpili w ramach Krakowskich Spotkań Artystycznych GAUDIUM, odbywających się w dniach 27-29.10.2019r. w Krakowie. Nasi Mieszkańcy zaprezentowali publiczności znakomite przedstawienie pt. "The voice of heaven". Występ wywołał wiele pozytywnych emocji. Były brawa, okrzyki radości, śmiech, a na koniec gratulacje. Grupa Teatralna "Minutka" zdobyła II nagrodę - GRATULACJE! 18. listopada 2019r.odbędzie się w Krakowie Koncert Laureatów. Panowie wzięli udział również w Konkursie plastycznym, który odbywał się w ramach GAUDIUM. Przygotowali 3 indywidualne prace, które można podziwiać w Galerii. To pierwszy udział naszych Panów na tym przeglądzie i nie ostatni.


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
XII Letnia Olimpiada Sportowa "Uwierz w siebie"

W dniu 1 sierpnia 2019 roku w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prow. przez Zgromadzenie Braci Albertynów w Częstochowie odbyła się XII Letnia Olimpiada Sportowa.
Brała w niej udział rekordowa liczba uczestników – zawodnicy i kibice z 9 zaprzyjaźnionych placówek z Częstochowy, Ojcowa, Bulowic, Przemyśla i Słowacji. Jak co roku odbyła się pod hasłem „Uwierz w siebie”. Zwycięzcą w niej jest każdy, kto przystępuje do szlachetnej rywalizacji, starając się wypaść jak najlepiej.
Organizacja Letniej Olimpiady Sportowej jest ważnym wydarzeniem w życiu naszego Domu. To Święto dla naszych Gości, naszych Mieszkańców, ale także tych wszystkich, którym bliska jest idea integracji i los osób niepełnosprawnych.
W programie Imprezy znalazły się:
- program artystyczny: przedstawienie pt. „The voice of Heaven” w wykonaniu naszych mieszkańców - Aktorów z grupy teatralnej „Minutka”,
- Ceremonia otwarcia, a w niej defilada drużyn, przy dźwiękach hymnu olimpijskiego została wciągnięta na maszt flaga olimpijska, po sztafecie z ogniem olimpijskim zapalono znicz, wypuszczono gołębie – symbol pokoju, a sportowcy złożyli uroczysta przysięgę.
- Tak jak w latach poprzednich podczas zawodów rozegranych zostanie 7 konkurencji (rzut piłką do kosza, slalom-bieg z przeszkodami, kręgle, strzał na bramkę, rzut piłką lekarską, rzut dyskiem, bieg na dystansie 60m).
Pogoda, jak co roku, dopisała. Wszyscy doskonale się bawili. Po konkurencjach uczestnicy nabrali sił podczas wspólnego grillowania. Nie zabrakło orzeźwiających lodów i innych słodkości.
Zwycięzcy otrzymali złote medale, puchary, dyplomy i zajęli zasłużone miejsce na podium.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce na żywo.


Zjazd Rodzin

W dniu 8 czerwca 2019 roku w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prow. przez Zgromadzenie Braci Albertynów w Częstochowie przy ul. Św. Jadwigi 84/86 odbył się Zjazd Rodzin Mieszkańców Domu.
Jak co roku, w uroczystość ku czci patrona Domu – św. Brata Alberta, dopisali Goście i fantastyczna pogoda. Imprezę rozpoczęła uroczysta msza św. w kaplicy Domu. Gości podjęto obiadem. Wspaniałych artystycznych wrażeń dostarczyli Aktorzy z Grupy Teatralnej „Minutka”, racząc widzów żartobliwym i żywiołowym przedstawieniem pt. „The Voice of Heaven”. W cieniu drzew lub w przyjemnych promieniach upragnionego słońca, delektując się się domowymi wypiekami, Goście brali udział w rodzinnych zmaganiach sportowych, i zajęciach plastycznych. Wszyscy spędzili miło czas. To była dla każdego wyjątkowa sobota, w szczególności dla naszych Mieszkańców.


24.01.2019r. - Jasełka

W dniu 24 stycznia 2019 roku w Świetlicy Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonego przez Zgromadzenie Braci Albertynów w Częstochowie przy ul. św. Jadwigi 84/86 odbyło się Przedstawienie Jasełek w wykonaniu Mieszkańców Domu. Wśród widzów obecni byli m.in.: przełożony Generalny Zgromadzenia Braci Albertynów, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, dyrektor MOPS w Częstochowie, Mieszkańcy zaprzyjaźnionych DPS-ów, uczniowie klasy III SP Nr 14 oraz Szkoły Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Częstochowie.
Aktorzy z Grupy Teatralnej "Minutka" przypomnieli zebranym, jak zawsze w sposób tradycyjny, historię narodzin Pana Jezusa.
Barwny i dynamicznie zagrany spektakl, wspólny śpiew kolęd, sprawił uczestnikom spotkania wiele radości. Całości dopełniła bogata scenografia, stroje, rekwizyty, a wśród aktorów obecność wolontariusza z Algierii, pieska - Etny, kanarka. Wykonawcy i opiekunowie Grupy zostali nagrodzenie długimi i w pełni zasłużonymi brawami.Leon Wyczółkowski, brat Albert, 1934 r.

 

 

Powinno się być dobrym jak chleb;
powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole,
z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.

Brat Albert Chmielowski.

 

Bez miłości grosz jest szorstki, strawa podana niesmaczna, opieka najlepsza niemiła.

Brat Albert Chmielowski.

Św. brat Albert Chmielowski